PODRÓŻE NA ZIELONO

podróżnik i… ogrodnik. uwielbia łączyć obie te pasje, najchętniej dołączając do tego fotografię i jazdę samochodem terenowym. pierwszy, wieloletni redaktor naczelny czasopisma national geographic polska, a później także najstarszego polskiego magazynu podróżniczego poznaj świat. jego największą pasją podróżniczą są przyrodnicze eksploracje obu ameryk - od patagonii po kanadę.

11 lipca 2017

ZIELONE KRÓLESTWO MAJÓW

Wcale nie musiałem jechać do Ameryki Środkowej – jest znacznie bliżej, w Rykach na lubelszczyźnie.

Artur i Gosia Majowie mają ogród.

Jeden z najpiekniejszych, a niewątpliwie mój ulubiony. Założyli go na obrzeżach miasteczka Ryki, niedłącznie kojarzonego z edamem ryckim. Oboje są związani z branżą ogrodniczą, jest im więc łatwiej niż innym stworzyć takie miejsce. Pasją Artura są miniaturowe iglaki, a dokładnie „czarcie miotły”. Co to takiego? To mutacje na rozmaitych drzewach, w tym wypadku iglastych. Coś, co jest w zasadzie wynaturzeniem, starannie pielęgnowanym przez kolekcjonerów. Bierze się kawałek takiego dziwnego pędu i szczepi zimą na podkładce z „normalnej” rośliny. Potem to rośnie. I tak naprawdę nie do końca wiadomo, co urośnie, ponieważ czarcie miotły po zaszczepieniu niekoniecznie zachowują swoje cechy. Są więc w ogrodzie Majów iglaste kulki, wachlarze, placki i postrzępieńce... Pełne bogactwo form pozornie nudnych iglaków. Kolekcjonerzy chętnie wymieniają się tymi dziwolągami, każdy stara się znaleźć coś swojego. Niektóre z takich odmian trafiają do produkcji i po kilku latach można je po prostu kupić w centrach ogrodniczych, czy na necie.

Drugą pasją Artura są miskanty. Piękne, wielkie trawy ozdobne, rodem z Chin. Jakoś tak zaczął je kiedyś kolekcjonować, a że ładne i sprawdzają się w ogrodzie, to zbiór urósł. A konkretnie stał się największym w Polsce i otrzymał miano narodowej kolekcji. Co ważne, ogród Majów można zwiedzać. Jeżdżę tam regularnie, a i tak nie nadążam za zmianami – ciągle coś przybywa, zmienia miejsce, albo zwyczajnie rośnie. Do tego Gosia ma fantastyczną zdolność tworzenia ogrodowych dekoracji z absolutnie wszystkiego. I powstają w ten sposób rzeczy po prostu ładne, zaskakujące, a na dodatek pasujące do zielonego królestwa Majów. Zajrzyjcie na www.daglezjaryki.pl, może będzie wam po drodze w te wakacje.