RELACJE

JEŚLI NATURA STOI PRZED TOBĄ OTWOREM, TO NA PEWNO MASZ WIELE DO POKAZANIA. PODZIEL SIĘ Z CZŁONKAMI KLUBU SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI I OPUBLIKUJ WŁASNĄ RELACJĘ Z PODRÓŻY.

HUBERT

POZNAJ RELACJĘ Z WYPRAWY

WYBIERZ SIĘ NA
SPACER
W CHMURACH

PUNKT WIDOKOWY NA CZERTEŻU

W niezwykłej scenerii wśród porannych mgieł, pionowych skał i śmiałych szczytów rośnie najsłynniejsze i najbardziej obfotografowane drzewo w Polsce – powykręcana kilkusetletnia reliktowa sosna. Na deser pienińska Orla Perć – skalny grzebień na Czerteżu. Najszybsze dojście na Sokolicę (747 m) prowadzi zielonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Ten krótki, ale stromy szlak pozwala osiągnąć szczyt już po godzinie marszu. Sokolica to góra niewysoka i z daleka niepozorna, ale co to jest za wspaniały szczyt! Pionowa skała wapienna opada urwiskiem wysokim na 300 m, którego podstawa stoi u brzegu Dunajca w dole doliny. Szczytowe partie porastają reliktowe sosny.

W niezwykłej scenerii wśród porannych mgieł, pionowych skał i śmiałych szczytów rośnie najsłynniejsze i najbardziej obfotografowane drzewo w Polsce – powykręcana kilkusetletnia reliktowa sosna. Na deser pienińska Orla Perć – skalny grzebień na Czerteżu. Najszybsze dojście na Sokolicę (747 m) prowadzi zielonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Ten krótki, ale stromy szlak pozwala osiągnąć szczyt już po godzinie marszu. Sokolica to góra niewysoka i z daleka niepozorna, ale co to jest za wspaniały szczyt! Pionowa skała wapienna opada urwiskiem wysokim na 300 m, którego podstawa stoi u brzegu Dunajca w dole doliny. Szczytowe partie porastają reliktowe sosny, których jest tam całkiem sporo, choć znana jest tylko jedna – ta najpiękniejsza. Powykręcane drzewo rośnie jakby wbrew prawom natury i wbrew pogodzie. Gęstwina korzeni oplata nagą skałę, a powykręcane gałęzie dowodzą wielkiej woli życia. Ten wspaniały widok to wizytówka Pienin, a za granicą nierzadko wizytówka Polski. Pienińska sosna jest prawie tym dla polskich gór czym Matterhorn dla Alp Szwajcarii, Neuschwanstein dla Bawarii czy Bled dla Słowenii – rozpoznawalnym symbolem i magnesem przyciągającym turystów. Koniecznie trzeba wybrać się tu na wschód słońca. Pogodna noc i meandrujący w dole Dunajec zrobią swoje – przy odrobinie szczęścia ujrzymy morze mgieł płynące dolinami jak ogromna rzeka, ponad nim zalesione szpice Holicy i Trzech Koron, a w oddali słowackie Tatry. Ten bajkowy widok to Pieniny w pigułce. W powrotnej drodze warto wydłużyć wycieczkę i odwiedzić Czertezik i Czerteż, którymi prowadzi ładny grzebień skalny. To tzw. sokola perć – niedługa wspinaczka skalna o niewielkiej trudności, ale za to prowadząca w ekspozycji. Na Czerteżu punkt widokowy, z którego można obejrzeć efektowną panoramę, choć z braku pionowego urwiska o dużej wysokości, już nie tej klasy co widok z Sokolicy. Wady: Szczytowa platforma na Sokolicy ze względów bezpieczeństwa została otoczona żelaznymi barierkami, które wyglądają fatalnie i utrudniają fotografowanie, więc trzeba się trochę nagimnastykować aby wykonać ciekawe zdjęcie. W ciągu dnia wejście jest płatne (5,00 zł – bilet normalny, 2,50 zł – bilet ulgowy. Opłaty pobierane są w okresie od 20.04 do 31.10. Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie. W okresie 1.11 do 19.04 wstęp bezpłatny). O świcie można wejść za darmo przez okrągły rok, bo nie ma kasjera.

ZOBACZ INNE RELACJE

PODAJ SWOJE DANE

Formularz Rejestracyjny

PROSZĘ PODAJ DATĘ URODZENIA